Честният разговор ще му помогне да се ориентира и в най-болезнените теми
Дете, което мисли. Снимка: Getty
В интернет ерата децата ще намерят всички отговори въпросите, които ги вълнуват, щраквайки върху няколко бутона.
Въпросът обаче е дали вие бихте искали те да се информират точно оттам, когато става дума за сериозни неща.
Ако не сте доволни от идеята, помислете как да обсъждате най-трудните теми и колко често да говорите с хлапето.
Ако се притеснявате, може да намерите решение и помощ със съветите на детския психолог Светлана Лука.
Може да ви се струва, че е твърде рано детето да задава подобни въпроси и да обвинявате неговите разглезени връстници, които искат бързо да порастват и затова се занимават с „несвойствени“ за възрастта неща. Но истината е, че децата могат и трябва да бъдат просветени за секса на всяка възраст - ако се интересуват от този аспект.
Нормално е, ако въпросът зададе 8-10- годишното дете. В тази възраст то по-често се интересува от любовта, а по -рядко от сексуалните отношения.
Важно е да му обясните, че няма нищо срамно в секса и не е забранено да говори за това.
Не прибягвайте до евфемизми и намеци. Употребявайте истинските имена - член, вагина, гърди.
Не забравяйте да обясните за предстоящите хормонални промени – те не трябва да са изненада и стрес.
Когато родителите се карат, положението на детето е сложно. По-малките смятат, че те са виновни за неразбирателството между мама и татко и са много притеснени. Защото, когато вие се карате, детето изпитва страх да загуби вашата подкрепа.
Струва си честно да отговорите на въпросите му, да обясните защо не можете да намерите компромис.
Формулировки като: „Това не те засяга“, „Ще пораснеш и ще разбереш“, водят до отчуждение между родители и деца.
Ако сте на прага на развод, не се преструвайте - кажете на детето си честно . Обяснете, че ще го обичате както и преди, че ще вижда и двамата, въпреки, че мама и татко вече няма да живеят заедно.
Снимка: Getty
Агресията и булингът тревожат детето, въпреки че в началните класове могат да бъдат избегнати, ако навреме се намесите. Но по един или друг начин вашето дете може да се сблъска с агресия, жестокост и обиди.
Най -важното е да не го оставяте само, без подкрепа. Не го оставяйте със страха и унижението. Трябва да сте наблизо и да го подкрепяте, да го научите да казва проблемите си, да споделя емоциите си.
Покажете му, че сте готови да го защитите, независимо от ситуацията.
Опитайте заедно да анализирате случая, за да разберете защо всички тези обидни думи летят към него и защо то не се разбира с връстниците си.
Децата започват да забелязват доста рано, че приятелите им се обличат по-добре, че имат най -новите модели играчки, телефони, маратонки.
Не забравяйте, че идолите на съвременните деца са блогъри, които печелят много пари, защото просто създават интересно съдържание.
Ако детето ви се дразни от „бедността“, си струва да обсъдите финансовото състояние на семейството с него откровено.
Чувствайте се свободни да говорите за това колко печелите и защо, за какво трябва да харчите пари и за какво да пестите. То трябва добре да разбере защо не сте готови да харчите пари за последния модел на Nike.
Не забравяйте да обясните, че не всичко в този живот трябва да се измерва с пари. И че не винаги качествата на личността отговарят на нивото на доходите.
Поканете детето да избере: да отидете на поход, риболов или в парка, да редите заедно лего или да пестите от забавления, за да му купите скъп телефон?
Нека си помисли, кое ще му донесе повече емоции и радост.
Децата винаги са привлечени от това, което не им се полага и което правят възрастните. Например алкохол. Не е изненадващо, че те често са привлечени да пробват от чашата на татко си или отпиват вино от чашата на майка си.
Същото е и с цигарите - ако родителите пушат, детето неизбежно ще възприема това като нещо „готино“.
Колкото повече забранявате алкохол или цигари, толкова повече детето ще иска да пробва и най -вероятно ще го направи в компания с връстници.
Най -добре е да му обясните с какво алкохолът може да му навреди.
Подкрепете това с примери, припомнете му сюжетите от детските книги. Опитайте се обаче да го направите, без да морализирате.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари